Hakkımızda

HAKKIMIZDA

İşte Onur Air Virtual

Biz Kimiz?

Onur Air Virtual, ilk olarak gerçek Onur Air'in desteği ve izniyle Nisan 2006'da, IVAO Türkiye'nin köklü üyelerinden Evrim Sutel ve ekip arkadaşlarının önderliğinde operasyonlarına başlayarak, Türkiye'nin gerçek bir havayolu tarafından desteklenen ilk sanal havayolu olmayı başarmıştır.

IVAO üzerinde operasyonlarına başarılı bir şekilde devam eden Onur VA, 2013 yılında bu operasyonlarına ara vermek zorunda kalmıştır. Aradan geçen dört yılın ardından, Onur VA başarılı operasyonlarına tekrar başlamak için kuruluş çalışmalarına Eylül 2018'de başlamıştır. 1 Ocak 2019 itibariyle çalışmalarını tamamlayan Onur VA, Türkiye'nin ilk gerçek havayolu destekli sanal havayolu topluluğu olmanın verdiği gurur ve ciddiyetle, dünyanın en büyük sanal havacılık topluluğu olan IVAO'da yeniden operasyonlarına başlayarak yüzlerce havacılık tutkunu insanı, havacılık sektörüne kazandırmaya devam edecektir.

Benzersiz Hizmet!

Sanal Havacılığın, doğru çözümlerle havacılık endüstrisine atılabilecek harika bir ilk adım olduğunu biliyoruz. İşte bu nedenle, topluluğumuz, bir sanal havayolunun sağlayabileceklerinin ötesine geçebiliyor.

Her detayına kadar incelikle düşünülmüş Ekip Merkezimiz ile, kısıtlı vaktinizden ve özel hayatınızdan ayırdığınız değerli zamanınızı kullanmak ve sanal havayolunuzun bir parçası olmak son derece kolaylaştırıldı. Artık gereksiz hiç bir şey ile vakit kaybetmiyor, sadece uçuşunuza odaklanıyorsunuz!

Sanal Havacılık Nedir?

Sanal havacılık, profesyonel anlamda pilot veya hava trafik kontrolörü (ATC) olmak isteyen, olmak isteyip de olamayan veya halihazırda pilot veya ATC olan insanların bilgisayar destekli simulatör ortamında havacılık endüstrisini, mümkün olduğunca gerçeğine en yakın olacak şartlarda simule etmesidir.

Sanal havacılık, sanal havacılar tarafından bir "hobi" olarak adlandırılır, zira ortaya konulan ciddiyet, harcanılan emek ve vaktin sonucunda artık bu eylem bir "oyun" olmaktan çıkar ve bir "hobi" haline dönüşür. Eskiden "oyun" kategorisi altında piyasa sürülen uçuş simulatörleri, artık günümüzde kimi zaman gerçek uçuş okulları ve eğitim merkezlerince bile kullanılabilecek kadar detaylı ve işlevsel hale gelmiştir.

Aynı anda bağlantı sayısı açısından bakıldığında, 3004 simultane bağlantı ile, dünyanın en büyük sanal havacılık topluluğu, 1998 yılında kurulan Belçika merkezli evrensel bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olan ve dünya üzerinde 200.000'den fazla kayıtlı üyesi bulunan Uluslararası Sanal Havacılık Organizasyonu, yani IVAO'dur. IVAO, tüm dünyadan sorumlu genel merkez yönetiminin yanı sıra, "divizyon" adı verilen ülke temsilciliklerince yerel anlamda temsil edilir. Türkiye'de IVAO'nun, 2002'den bu yana resmi bir temsilcisi, yani divizyonudur.

Kuruluşundan bu yana, IVAO Türkiye yönetimi ve üyeleri bir aile sıcaklığını bulabilecğeiniz, dosthane bir topluluk oluşturmuştur. IVAO'nun evrenselliği ve olanakları sayesinde, topluluğumuz bünyesinde 13 yaşından 65 yaşına kadar her yaştan insanı bir arada görmeniz mümkündür. Bu nedenle, IVAO Türkiye, IVAO'nun en köklü ve en başarılı divizyonları arasında girmeyi başarmasının yanı sıra, IVAO ağı genelinde de takdir gören bir divizyondur.

Sanal Havayolu Nedir?

Bir Sanal Havayolu (VA), bir havayolu şirketinin operasyonlarını modellemek için kurulan ve Uçuş Simülatörünü kullanan bir sanal kuruluştur. Bunlar gerçek dünya havayollarının operasyonlarını, sanal havacılık ortamında simule ederler. Uçuş simülatörü meraklılarına gerçekçi bir havacılık deneyimi sağlamayı amaçlarlar. Farklı ülkelerden binlerce üyeden oluşan çok sayıda VA bulunmaktadır.

Sanal havayolları kendi içlerinde "real" ve "fictional" olarak ikiye ayrılır. Pek çok sanal havayolu, gerçekte var olmayan bir havayolunu oluşturup, operasyon yapar. Bazı sanal havayolları ise, gerçek bir havayolunun operasyonlarını simule etmektedir.

Sanal havayolları, gerçek veya hayali uçuş operasyonlarının yanı sıra kimi zaman eğitim materyalleri de sağlayabilir. Bu metaryaller genellikle IVAO ve ICAO dokümanlarına dayandırılmaktadır.

Bir sanal pilot için, bir sanal havayoluna üye olmak şart değildir. Ancak bir sanal havayoluna üye olmak, bir sanal pilota uçuş operasyonları için gerekli olan asgari kaynaklara (senaryo, haritalar, hava raporları vb.) daha hızlı ve kolay erişim sağlamasının yanı sıra, eğitim alma ve gerçek uçuş operasyonlarını (gerçek bir havayolunu simule eden sanal havayolları için) simule etme imkanı sunar.

IVAO ağında kayıtlı sanal havayollarının sağladıkları servisler ve hizmetler tamamen ücretsiz olmalıdır. Bu sanal havayolları, IVAO tarafından belirlenen şartlar ve koşullara her daim uymak zorundadırlar. Bu nedenle, bir sanal havayolu üyeliği tercihi yaparken, IVAO'nun resmi üyeliğinin aranması tavsiye edilmektedir.